Peter Kráľovič viedol zápas Dudelange – Betis Sevilla v pozícií hlavného rozhodcu
Dátum 13. december 2018 si trnavský rodák Peter Kráľovič, ktorý vzišiel z liahne Oblastného futbalového zväzu Trnava, dozaista zapamätá. Byť hlavným rozhodcom v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA sa nestavá každý deň, navyše ak sa bavíme o slovenskom zastúpení.
Tak ako si vážime nejeden úspech slovenského futbalu či už na reprezentačnej alebo klubovej úrovni, rozhodcovstvo by nemalo byť výnimkou. Po Ivanovi Kružliakovi ste ďalším slovenským arbitrom, ktorý rozhodoval duel skupinovej fázy jednej z európskych pohárových súťaží. Ako to vnímate?
„Bohužiaľ, po rozdelení Československa nastal úpadok slovenských rozhodcov na európskej scéne, čo sa týka dôvery viesť zápas v skupinovej fáze. Je príjemne byť v tejto spoločnosti, keď si uvedomíme koľko ľudí sa pokúša na Slovensku rozhodovať zápasy a nikdy sa im nemusí naplniť takéto zadosťučinenie ako mne, byť hlavným rozhodcom na takomto leveli. Treba mať sny, ísť za nimi a veriť, že sa raz premenia na realitu.“
Aké sú ďalšie ciele?
„Pre mňa osobne v živote krátkodobý cieľ nemá význam, to znamená, že pokiaľ budem ďalej pokračovať v rozhodovaní v najbližších rokoch a budem mať takisto aj podporu ľudí zo zväzu, rád by som pokračoval v naštartovanom trende, čiže nezostať iba pri jednom zápase, ale napredovať a zveľaďovať toto číslo, čím vlastne by som robil sebe, svojej rodine a slovenskému rozhodcovstvu dobré meno v Európe.“
Rozhodcovstvo v našich pomeroch je dozaista nevďačné a často pod paľbou kritiky. Ako to vidíte, ako zmeniť vnímanie verejnosti?
„Dnes v živote nedostanete nič zadarmo. Za všetkým je veľa potu, tréningov, štúdia, veľakrát odsúvanie rodiny, roky odriekania. Nikdy sa nikam nedostanete bez postupných krokov. Všetko má svoj čas, niekomu sa to podarí skôr inému neskôr. Je jedno či ste športovec, umelec alebo podnikateľ. Čo sa týka verejnosti a vnímania rozhodovania či už na Slovensku alebo vo svete, je subjektívne. Každý sa snaží obhajovať svoju pravdu a ponúknuť svoj pohľad na rozhodnutia v zápase či už sú to funkcionári, diváci, média alebo my rozhodcovia. Podstatné je, aby sme všetci spolu mysleli pozitívne a snažili sa dávať všetko len to najlepšie z nás v prospech futbalu. Malo by ísť o vzájomný rešpekt, dôveru, sme len ľudia, tak ako aj hráči, ktorí takisto robia chyby nielen na ihrisku, ale i v bežnom živote.“