Marián Ružbarský: „Naši mladí rozhodcovia majú potenciál“

Vo februári 2016 tomu budú dva roky, čo je na čele Komisie rozhodcov (KR) SFZ Marián Ružbarský.  Rodák z Lipian bol 23 rokov – z toho trinásť v najvyššej súťaži a jedenásť na listine FIFA – aktívnym rozhodcom, s kariérou sa lúčil na jar 2010. Na funkcionárskej báze bol štyri roky šéfom disciplinárnej komisie ObFZ Prešov, potom osem rokov predsedom disciplinárnej komisie na Východoslovenskom futbalovom zväze, od roku 2010 predsedom komisie KR VsFZ, od februára 2014 v spomínanej funkcii predsedu KR SFZ.

Ste už takmer dva roky na čele komisie rozhodcov SFZ. Ako ich hodnotíte?

„Neboli jednoduché. Stále, či už v bežnom živote alebo vo futbale som sa snažil presadzovať

slušnosť a férovosť. Myslím si, že spoločnou prácou všetkých členov komisie rozhodcov sa nám to darí postupne napĺňať. Hodnotenie mojej doterajšej práce ponechám na odbornú futbalovú verejnosť. Ja osobne si myslím, že cesta, ktorú sme vytýčili je správna a časom sa to ukáže.“ 

Sám ste si dávali niekoľko cieľov – zlepšenie a stabilizáciu výkonov rozhodcov, dať šancu mladým rozhodcom, zlepšenie pozície rozhodcov a ich vnímania v pozitívnejšom zmysle. Darí sa vám to?

„V podstate všetky vytýčené ciele sú behom na dlhé trate. Prvým mojim cieľom bolo, aby celkove rozhodcovstvo bolo vnímané v pozitívnejšom zmysle. Snažíme sa aby fanúšikovia vnímali rozhodcov ako súčasť, ktorá je potrebná ku hre a nie ako niečo negatívne, čo kazí alebo nebodaj sa snaží úmyselne ovplyvňovať hru. Myslím, že tento cieľ sa nám darí postupne napĺňať. Základom pre splnenie tohto cieľa je zlepšenie a stabilizovanie výkonov rozhodcov. To sa nám darí tiež postupne napĺňať. Hoci v každej sezóne sa vyskytli stretnutia, ktoré rozhodcom nevyšli. V prevažnej miere prevládala spokojnosť. Chyby boli aj budú. Vidíme ich aj vo vyspelých zahraničných súťažiach. Snažíme sa ich však minimalizovať. Tretím cieľom, ktorý som si vytýčil, bolo dať vo väčšej miere šancu mladým rozhodcom. V tomto sme pokročili najviac. Niektorí mladí chlapci, ktorí predtým pískali ligu minimálne, sa tejto šance chytili stopercentne a v posledných dvoch  pol sezónach rozhodovali pravidelne. Či už to boli Glova, Marhefka, Somoláni alebo Weiss. Dvaja rozhodcovia Očenáš a Špaček boli nováčikovia a tiež sa presadili a etablovali medzi špičkou. Takže v podstate sa darí napĺňať tieto ciele a teraz sa koncentrujeme hlavne na neustále zlepšovanie a stabilizáciu výkonov rozhodcov.“

Po minulej sezóne skončili niekoľkí skúsení rozhodcovia. Chýbajú?

„Každý dobrý rozhodca určite chýba. Týmto by som sa chcel poďakovať pánom Jaškovi, Samotnému, Trutzovi a asistentom Poláčkovi a Slukovi za odvedenú prácu. Na druhej strane sa vytvoril priestor pre mladých rozhodcov, ktorí tak dostali šancu presadiť sa v najvyššej súťaži a je iba na nich ako ju využijú.“

Koho z mladých rozhodcov by ste vyzdvihli?

„Ako som už vyššie spomenul, presadili sa všetci, ktorí dostali šancu. Ukázali, že majú potenciál, ibaže musia na sebe ďalej pracovať. Najviac pokročili Glova s Marhefkom, ktorí dostali šancu aj na medzinárodnej listine FIFA. Potešiteľný je rozhodcovský rast Očenáša a milo prekvapil Špaček. Z asistentov by som vyzdvihol Gala, ktorý má profesionálny prístup k povinnostiam a prejavilo sa to aj na jeho výkonoch. Máme šikovných chlapcov aj v 2. lige, ktorí si svojimi výkonmi pýtajú šancu v najvyššej súťaži a určite ju aj dostanú.“

Hlavne na nižšej úrovni je asi problémom vôbec kvalitatívne naplniť stavy rozhodcov. Čo hovoria „hlásenia“ zdola?

„Informácie, ktoré mám, hovoria, že v niektorých silných okresoch tento problém nemajú. V iných zase majú značné problémy a to nielen z pohľadu kvality ale celkove aj kvantity. Z nášho pohľadu sa im snažíme vytvárať určité podmienky na zlepšenie tohto stavu ako je podpora projektu Školy mladých rozhodcov, školením lektorov z radov bývalých skúsených rozhodcov, metodickými materiálmi a ďalej aktívnou účasťou našich špičkových lektorov na ich seminároch. Túto pomoc môžeme uskutočňovať hlavne vďaka podpore SFZ a konvencie UEFA. Naša komisia rozhodcov smerom dole v spolupráci s regiónmi vytvorila projekt pre talentovaných rozhodcov a asistentov rozhodcov, z každého regiónu po šesť. Týmto projektom si prakticky pripravujeme mladých perspektívnych rozhodcov pre republikové súťaže a vytvárame týmto priestor pre ďalších mladých z regiónov na to, že majú perspektívu a oplatí sa im pracovať na sebe.“

V tejto sezóne zaujali momenty zo zápasu 2. kola Fortuna ligy medzi Slovanom a Myjavou, ktoré na svojom zasadaní riešila rozhodcovská komisia SFZ a ktoré skončili zastavením činnosti rozhodcov v danom stretnutí. 

„Po relatívne pokojnej  predchádzajúcej sezóne keď prevládala spokojnosť, nám štart do novej nevyšiel. Hneď v úvode sezóny v druhom kole prišlo to nešťastné stretnutie, kde došlo ku dvom závažným chybám v neprospech Slovana, keď nebol nariadený pokutový kop a uznaný neregulárny gól. Ďalšie stretnutie, kde došlo ku dvom závažným chybám v neprospech jedného družstva bolo stretnutie Trnava – Žilina, v ktorom bol neuznaný regulárny gól Žiliny a priestupok pred druhým gólom Trnavy. Chyby boli vo viacerých stretnutiach, ale v týchto dvoch to rezonovalo najviac, keďže došlo dvakrát ku závažným chybám v neprospech toho istého družstva, čo sa nesmie stávať. V oboch stretnutiach došlo k vyšším postihom voči delegovaným osobám. V oboch prípadoch bol rozhodcom Vnuk, ktorý patrí k našej špičke, ale veľký podiel v týchto stretnutiach na chybných rozhodnutiach mali hlavne asistenti.“

Na jeseň zarezonovalo vyhlásenie trénera Michaloviec Františka Šturmu, ktoré sa týkalo aj rozhodcov. Ako ste to vnímali? Vtedy ste na zápase navyše boli.

„Bol som na stretnutí ako divák. Rozhodcovia Vlk s Hrdličkom sa dopustili závažnej chyby v neprospech Slovana. Od tohto momentu toto stretnutie z pohľadu na výkon rozhodcu bolo zlé. Následne došlo k posúdeniu niekoľkých situácií v strede poľa v neprospech Michaloviec, čo vyvrcholilo nesprávne nariadeným priamym voľným kopom zhruba 55 metrov od brány Michaloviec na polovici  Slovana v prospech hostí. Z toho následne padol víťazný gól Slovana, čo vyvolalo emócie v hľadisku aj  u trénera Michaloviec. Pred vyrovnávajúcim gólom domácich mal byť nariadený priamy voľný kop v prospech Slovana v blízkosti brány Michaloviec a mal byť vylúčený hráč domácich po druhej žltej karte……. Pán Šturma sa mi síce hneď po stretnutí po tom vyhlásení ospravedlnil, ale veľkí tréneri by mali ovládať svoje emócie. Na hodnotenie výkonu rozhodcov je odborná komisia, ktorá prijíma opatrenia voči rozhodcom v dôsledku ich chybných rozhodnutí. Toto vyhlásenie bolo urážajúce. Ja sa snažím viesť rozhodcov k objektivite a férovosti.“      

Na medzinárodnej scéne sa azda najvýraznejšie z hlavných rozhodcov presadzuje Kružliak, ktorý už je udomácnený v Európskej lige. Má podľa vás šancu na užšiu špičku v Európe, Ligu majstrov?

„Kružliak svojimi výkonmi dokazuje, že má na to, aby sa v blízkej dobe presadil aj v európskej špičke a rozhodoval pravidelne Ligu majstrov. Verím, že už v najbližšej sezóne LM dostane šancu a chopí sa jej naplno. Výkonnostne na to má. Vytvárame mu podmienky, má svoj tím asistentov rozhodcu a pomocných asistentov rozhodcu (PAR), ktorý si vybral sám.“ 

Vôbec, aké echá idú o pôsobení Slovákov s píšťalkami na európskych trávnikoch?

„O Kružliakovi máme veľmi dobré referencie. Ivan má všetky predpoklady, aby to dotiahol ďaleko. Veľmi dobre vyzerá na hracej ploche. V podstate je príkladom ako by mal vyzerať rozhodca, ešte aj pokiaľ ide o postavu či estetiku pohybu. Kráľovič má tiež predpoklady, aby sa presadil. Vnuk je tam najdlhšie. Mal by využiť skúsenosti a posunúť sa o skupinu vyššie. Ďalší dvaja nováčikovia Glova  a Marhefka dostali šancu. Je iba na nich , ako sa presadia.“

Roman Slyško, v pozícii asistenta, sa presadzuje v česko – slovenskom kvintete v Lige majstrov, bude, verme, účastníkom Eura 2016. Čo sa dá povedať na jeho margo?

„Slyško svojimi výkonmi na medzinárodnej scéne potvrdzuje oprávnenosť nominácie na európsky šampionát. Patrí dlhodobo ku špičke na kontinente. Držím mu palce a celému tímu.“

Súčasťou súčasných trendov v rozhodovaní je používanie moderných pomôcok (spreje, vysielačky) ale trebárs aj nasadzovanie väčšieho počtu rozhodcov, spolu s bránkovými. Ako ich vnímate? Ukázali niečo?

„Komunikačný systém patrí k výbave rozhodcov už dlhší čas. Je to výborná pomôcka, ktorá pomáha pri dobrej spolupráci ku správnym rozhodnutiam. Spreje sme zaviedli pred rokom. Táto pomôcka sa tiež osvedčila hlavne pri vykonávaní voľných kopov v blízkosti pokutového územia. Čo sa týka 6 rozhodcov ja osobne v tom vidím pozitívum. Pri kritických situáciach  v pokutovom území kde je veľa hráčov, kontrolujú toto územie z optimálnej vzdialenosti dvaja rozhodcovia (R a PAR). PAR zároveň kontroluje, či lopta prešla za bránkovú čiaru celým objemom.“

Vo svete sa volá po moderných technológiách (záznam – bránková čiara…). Ako sa na ne dá pozerať v slovenských pomeroch? Bolo by to ekonomicky možné alebo si treba povedať, že v našich podmienkach je niečo také skôr veľmi otázne?

„Objektívne si treba povedať, že v našich podmienkach je to veľmi otázne. Je to pomerne finančne náročná záležitosť. V našich podmienkach to zatiaľ skôr vyzerá na nasadzovanie šiestich rozhodcov, kde úlohu bránkového rozhodcu vykonáva PAR, ktorý rozhodcovi zároveň vie pomôcť pri posudzovaní priestupkov v pokutovom území.“

V nórskej lige rozhodca nedávno vylúčil hráča za to, že súperovi povedal, že je „buzerant“. U nás počuť z trávnika kadečo – aký by mal byť trend?

„Každá urážka musí byť posudzovaná ako hrubé nešportové správanie (HNS) a teda hráč musí byť vylúčený z hry. Žiadame od rozhodcov v takýchto prípadoch nulovú toleranciu. Urážky na hraciu plochu nepatria.“

Niektoré futbalové stretnutia Doxxbet ligy i Slovnaft Cupu rozhodovali arbitri zo Spojených arabských emirátov. Je to súčasť avizovanej spolupráce medzi FZ a tamojším zväzom?

Aké boli ohlasy na ich výkony? Ako ich hodnotíte vy? Čo slovenskí rozhodcovia v SAE?

„Rozhodcovia zo SAE mali u nás sústredenie. Poprosili nás, či by nebolo možné, aby rozhodovali pár stretnutí. Vyšli sme im v ústrety. Ale čo mám odozvy z klubov, nebola vyslovená veľká spokojnosť s výkonmi rozhodcov zo SAE. Čo sa týka kooperácie našich rozhodcov s rozhodcami zo SAE, my preferujeme sústredenie pre našich rozhodcov v Turecku, kde sa zároveň pripravuje veľa družstiev z Európy. V prípade pozvania na rozhodovanie stretnutí do SAE vieme ponúknuť reciprocitu ako súčasť spolupráce medzi zväzmi.“

(SM)

Ostatné články