Roman Slyško o nominácii na Euro 2016: „Očakávali sme to.“
Popri slovenských futbalistoch bude zastupovať náš futbal na Eure 2016 aj asistent rozhodcu Roman Slyško. Štyridsaťdvaročný asistent rozhodcu sa na šampionáte objaví v česko – slovenskej trojici s Pavlom Královcom a Martinom Wilczekom. O tom, čo ho ešte dovtedy čaká, sme sa porozprávali s ostrieľaným rozhodcom.
Videli sme zoznamy rozhodcov s nomináciou na Euro 2016? Sú definitívne?
„Tieto zoznamy sú definitívne. Samozrejme, definitívne pre tím Pavla Královca, do ktorého patrím. Je to niečo podobné, ako keby sme sa pýtali, či je definitívne Slovensko na záverečnom turnaji Euro 2016, tak odpoveď je, že áno. Ale či tam bude nejaký konkrétny hráč, je otázne. Samozrejme, nie je to doslovný príklad, pretože Pavel Královec nie je reprezentácia a vlastne aj jeho sa týka to, čo jednotlivcov. Môže sa zraniť, môže sa niečo stať, tým pádom padá všetko. Ale pokiaľ ide o zoznamy, sú definitívne.“
Nominujú sa pätice – dá sa teda povedať, že päť ľudí sa drží navzájom?
„Je tam samozrejme istá variabilita. Každopádne, preferovaní budú tí, ktorí odkrútia celý cyklus. Ak by z nejakých dôvodov vypadol bránkový rozhodca, bol by nahradený niekým iným.“
Samozrejme, kľúčovou persónou je hlavný rozhodca, v ďalšom slede sú asistenti…
„Presne tak.“
Aký povinný program vás čaká do začiatku Eura 2016?
„Už koncom januára budeme mať v cyperskej Larnake fyzické testy, ktoré nás budú čakať ešte aj v apríli. Bližší program však zatiaľ nemám. Budú tam praktické cvičenia, určite nejaké prednášky. Pokiaľ ide o január a Larnaku, nie je to ešte definitívny fitnes – test v zmysle, že kto ho nespraví, nejde na šampionát. Skôr by som to označil za fitnes – check, otestujú nás, ako na tom sme.“
Vôbec – na tejto úrovni medzinárodných rozhodcov hádam vo všeobecnosti nehrozí, že by niekto zakopol…
„Práveže takýchto prípadov poznám dosť. Spomeniem za všetky jeden – výborného gréckeho rozhodcu Kyrosa Vassarasa, ktorý prišiel dvakrát o účasť na veľkom turnaji kvôli svojim asistentom. Tí totiž nezvládli požadované limity. Preňho to bola obrovská športová tragédia. V jednom prípade prišiel o Pohár konfederácií 2005, v druhom o majstrovstvá sveta 2006. Samozrejme, myslím si, že človek, ktorý má šancu ísť na takéto podujatie, by si mal stanoviť priority. Ja ich mám jasné a verím, že sa nič v tomto smere nemôže stať. Zažil som však, že ľudia nezabehli, čo mali. Aj na takej úrovni.“
Vieme, aká situácia bola pri vás – myslíme teda aj na Pavla Královca – pred MS 2014, na ktorých ste hlavne kvôli kvótam pre kontinentálne konfederácie nakoniec neboli. Vieme, že ste pritom vtedy balansovali na hrane. Ako ste vnímali svoju pozíciu teraz?
„Princíp je v tom, že Pavel Královec je v inej pozícii, ako to bolo v prípade Ľuboša Micheľa, po boku ktorého som na medzinárodnej scéne fungoval predtým. Ja som k Ľubošovi prišiel, keď bol na výslní a vnímali ho v prvej trojke, maximálne v prvej päťke na svete. Na akýkoľvek turnaj, ktorý sa hral, tak mal Ľuboš istotu, že tam pôjde. S Pavlom sme sa ocitli v inej situácii – o miesto na slnku sme museli bojovať. Účasť na MS v Brazílii nám, ako sme sa neoficiálne dozvedeli, tesne ušla, pretože kvóta pre Európu hovorila o čísle deväť, čo bolo strašne málo. Po MS však skončilo zopár veľkých rozhodcovských mien ako Howard Webb či Pedro Proenca, ktorí boli samozrejme v rankingu rozhodcov pred Pavlom. On tak nemusel niečo zásadné spraviť, skôr mu vzhľadom na povedané stačilo udržať si výkonnosť. Odhadom sme niekde na konci prvej desiatky v Európe, či sme deviati či desiati, to je už jedno. Tajne sme teda dúfali a aj počítali s tým, že tam budeme – hoci viete, že to nie je matematika, ale skôr veci, ktoré majú svoje zákonitosti, občas nie logické. Jeden zlý zápas vás môže pripraviť o celú kariéru, nielen o jeden turnaj.“
Dá sa odhadnúť, aká porcia zápasov by sa vám vo Francúzsku ušla?
„Mám indície, že číslo osemnásť rozhodcovských skupín nie je náhodné. Na každú by tak v základných skupinách vyšli dva zápasy. Všetko ostatné je už otázka športovej formy, dosiahnutých rozhodcovských výsledkov. Samozrejme, že v popredí sú mená ako Cüneyt Caki či Nicola Rizzoli. Ale pamätám si, že veľké rozhodcovské meno ešte nemusí nič zaručovať. Graham Poll alebo Markus Merk na MS 2006 v Nemecku dopadli katastrofálne a pritom tam išli ako favoriti na finále. Nedá sa teda nič odhadnúť, všetko závisí od výsledkov na turnaji.“
V základných skupinách česko – slovenská pätice určite nebude v skupinách, v ktorých sú Česko a Slovensko.
„Jednoznačne, dve skupiny pre nás automaticky odpadávajú.“
Bol teda aj pre vás nejakým spôsobom zaujímavý žreb záverečného turnaja Eura 2016?
„Nie, nevnímal som to z pohľadu rozhodcu. Vnímal som to ako Slovák a ako fanúšik futbalu. Pozeral som sa na to z pohľadu Slovenska – koho máme v skupine, akú máme šancu. To isté som vnímal aj z pohľadu Česka.“
Vôbec, ako si spomínate na svoju prvú účasť na veľkom turnaji – teda na MS 2006?
„Celý turnaj nám vyšiel fantasticky a boli sme nakoniec trochu sklamaní, že sme skončili „iba“ vo štvrťfinále. Rok predtým sme boli s Ľubošom vo finále Pohára konfederácií, kde sme rozhodovali zápas Brazília – Argentína s výsledkom 4:0. Bol to fantastický zápas, hralo sa vo Frankfurte. Aj pod vplyvom týchto vecí som si myslel, že budeme favoritmi na popredné miesta. Ľuboš ma sále upokojoval, hovoril mi, že veľkú úlohu zohrávajú iné veci, politika, zákulisné záležitosti. V podstate sa to potvrdilo, pretože všetky zápasy o medaily, teda semifinále, zápas o bronz a finále, rozhodovali rozhodcovia mimo Európy. Boli tam dvaja Juhoameričania, Mexičan a Japonec. Bola to skôr politická karta, pretože si nemyslím, že to boli najlepší rozhodcovia. V Nemecku absolvoval výborný turnaj Švajčiar Massimo Busacca, rovnako Belgičan Frank De Bleeckere, vynikajúci bol Ľuboš Micheľ. Títo traja rozhodcovia tam patrili k absolútnej špičke a nedostali sa ďalej ako do štvrťfinále. Napriek tomu, turnaj sme si fantasticky užili. Boli sme na ňom dlho, dostali sme možnosť ostať až do konca. Päť dní pred koncom sme však už išli domov, pretože sme tam už boli viac ako 45 dní. Vravím, chvíľočku tam bolo malé sklamanie z toho, že sme nešli ďalej ako do štvrťfinále, ale to bolo fakt len chvíľku.“
Je pre rozhodcu viac zápas Ligy majstrov alebo zápas ME či MS?
„Zápas finálového turnaja je určite viac. Ligu majstrov máme každý rok, každý rozhodca Top skupiny má isté tri zápasy v skupinách. A keď má normálnu sezónu na určitej úrovni, tak ho čakajú dva až tri zápasy v jarnej časti. To je päť kvalitných zápasov Ligy majstrov. Na Euro sa však nemusí dostať každý a nedostane sa tam každý. Nechcem tým ale povedať že kvalita zápasov je vyššia na majstrovstvách Európy. Je rozdiel, keď hrajú reprezentačné mužstvá na ME či MS z hľadiska taktiky a keď hrajú tímy s nadupanými kádrami, v ktorých sú sústredení najlepší hráči sveta, v zápase Ligy majstrov. Takže: dá sa polemizovať, čo je zaujímavejšie z pohľadu hernej kvality či samotnej futbalovej krásy, ale pokiaľ ide o hodnotu, tak pre rozhodcu je určite viac obsadenie zápasu záverečného turnaja.“
Keď už spomíname Ľuboša Micheľa, čo vravíte na jeho presun zo Šachtaru Doneck do PAOK Solún?
„Ľuboš rozumne využil možnosti, ktoré mu poskytol futbal, ako i svoje postavenie, ktoré získal vďaka dlhoročnému rozhodovaniu. Tak ako hráči menia kluby, tak aj on asi usúdil, že je čas na zmenu. Bude to preňho určite zaujímavá skúsenosť síce v opäť nie stabilnej krajine, ale určite stabilnejšej ako na vojnou zmietanej Ukrajine.“
Boli ste na MS 2006, Euro 2008 v pozícii AR a aj na Euro 2012 ako NR. Rozhodcovia bývajú na jednom mieste. Zo svojich skúseností viete – je to centrálne miesto krajiny?
„V Nemecku sme boli prakticky v strede, pri Frankfurte, ktorý je výborným dopravným centrom z hľadiska leteckej či železničnej dopravy a bolo to z neho všade rovnako ďaleko. Počas Eura 2008 vo Švajčiarsku a Rakúsku sme boli vo Švajčiarsku, situované to bolo prakticky tiež do stredu, aby dostupnosť bola všade dobrá.“
Pýtame sa aj preto, či budete mať možnosť navštíviť zápasy Slovenska, ktoré sa hrajú v Lille, Saint Etienne a Bordeaux, a teda z centra krajiny by na ne mal byť dobrý prístup.
„Skutočne ešte neviem povedať, či bude vybrané miesto v centre Francúzska alebo kvôli dostupnosti niekde blízko pri Paríži. Na zápasy ako fanúšik sa však chodilo stále autobusom v rádiu 50 – 60 kilometrov.“
(MIK)
Zoznam hlavných rozhodcov pre Euro 2016: Martin Atkinson (Angl.), Pavel Královec (ČR), Felix Brych (Nem.), Björn Kuipers (Hol.), Cüneyt Cakir (Tur.), Szymon Marciniak (Poľ.), Mark Clattenburg (Angl.), Milorad Mažič (Srb.), William Collum (Škót.), Svein Moen (Nór.), Jonas Eriksson (Švéd.), Nicola Rizzoli (Tal.), Ovidiu Hategan (Rum.), Damir Skomina (Slovin.), Sergej Karasev (Rus.), Clement Turpin (Fr.), Viktor Kassai (Maď.), Carlos Velasco Carballo (Šp.).
Česko – slovenské kvinteto: Pavel Královec (ČR), asistenti: Roman Slyško (SR) a Martin Wilczek (ČR), bránkoví rozhodcovia: Radek Příhoda (ČR) a Michal Paták (ČR).