Goal-Line Technology – Ako funguje technológia bránkovej čiary vo futbale?

Glt Title

Goal-Line technology (GLT) je etablovaným prvkom najprestížnejších futbalových líg a turnajov už viac ako desať rokov. Funguje na princípe sledovania bránkovej čiary v priestore bránky, konkrétne či lopta prejde za bránkovú čiaru celým objemom alebo nie. GLT pomáha rozhodcom robiť presnejšie rozhodnutia, rovnako ako aj iné technológie vo futbale.

Čo je to Goal-Line Technology?

Technológia na bránkovej čiare využíva kamery a sofistikované elektronické pomôcky, ktoré rozhodcovi do jednej sekundy prostredníctvom hodiniek oznámia, či bol dosiahnutý gól. Je to pomoc pre rozhodcovský tím, pretože v niektorých situáciách asistent rozhodcu nemá šancu stáť presne na bránkovej čiare a správne vyhodnotiť situáciu.

Ako funguje technológia bránkovej čiary?

Na jednu bránku je nasmerovaných minimálne 7 kamier. V momente, keď lopta prejde celým objemom za bránkovú čiaru, príde o tom signál do hodiniek rozhodcov.

FIFA Quality Program pre Goal-Line Technology presne definuje požiadavky týchto systémov. Štyri z nich sú základné pre všetky:

  1. Systém sa musí zaoberať len otázkou, či padol gól alebo nie. 
  2. Systém musí byť presný.
  3. Systém musí okamžite oznámiť strelenie gólu a potvrdiť to do jednej sekundy. 
  4. Systém musí oznamovať svoje informácie výlučne rozhodcom (prostredníctvom vibrácií a vizuálneho upozornenia na hodinkách rozhodcu)

Goal-Line Technology

Zdroj: Youtube FIFA

Prehľad súťaží využívajúcich Goal-Line Technology

Goal-Line Technology sa nepoužíva v každom zápase. Niekedy je postačujúci „iba” systém VAR, najmä z ekonomických dôvodov. Aj preto si ho môžu dovoliť iba tie naprestížnejšie súťaže. Systém technológie na bránkovej čiare sa používa napríklad v súťažiach:

  • FIFA (Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá sveta klubov)
  • UEFA (Liga majstrov, Európska liga, Konferenčná liga, Majstrovstvá Európy, Liga národov)
  • CONCACAF (Liga národov)
  • AFC (Ázijský pohár)
  • Anglicko (Premier League, Championship, FA Cup, Carabao Cup)
  • Nemecko (Bundesliga)
  • Francúzsko (Ligue 1)
  • Taliansko (Seria A, Seria B, Coppa Italia)
  • Holandsko (Eredivisie)

Používanie technológie na Slovensku

Na Slovensku aktuálne nevyužívame Goal-Line Technology. V najvyššej súťaži používame systém VAR, pretože jeho používaním sa zabezpečuje objektivita a transparentnosť aj v iných situáciách. Nie len v momente kedy lopta prejde za bránkovú čiaru.

Jediná informácia o použití GLT na Slovensku je zo sezóny 2019/2020. Na Tehelnom poli sa pri účasti Slovana Bratislava používala technológia na bránkovej čiare v rámci skupinovej fázy Európskej ligy.

V najlepších ligách sveta používajú väčšinou kombináciu GLT a VAR, kedy vieme dosiahnuť rýchlejší prenos informácií. Pri Goal-Line Technology je údaj dostupný na hodinkách rozhodcu do jednej sekundy, avšak pri technológii VAR je to podstatne dlhší čas, pretože VAR skúma situáciu podľa bránkovej kamery.

Dôvodom, prečo Goal-Line Technology nie je až taký dostupný, je cena. V americkej MLS vypočítali cenu tejto technológie na každý štadión v hodnote 260-tisíc dolárov (cca 250-tisíc eur), v Anglicku to je 250-tisíc libier (cca 300-tisíc eur). Pre porovnanie, ročné režijné náklady za VAR systém na Slovensku sú na úrovni 1 milión eur.

Newsletter Form - articles
Páči sa vám tento obsah?

Dostávajte nový obsah a dôležité správy z rozhodcovského sveta priamo na mail.

Ostatné články