Futbalová rozhodkyňa Zuzana Valentová: Dievčatá by som od futbalu neodrádzala

Zuzana Valentová, FIFA rozhodkyňa

Šalianka je slovenská futbalová rozhodkyňa. V začiatkoch to mala ťažšie ako jej kolegovia, dnes vie na tráve urobiť poriadok. Tvrdí, že občas musí byť aj zlá, ale jej prioritou je pokojný dialóg. Priemerne v zápase nabehá aj 8 kilometrov. Trénerské ambície, kvôli nedostatku času, nemá. Prečítajte si druhú časť nášho rozhovoru so Šaliankou Zuzanou Valentovou.

Ako ste sa vlastne stali rozhodkyňou?

„Absolvovala som kurz. Kedysi, keď som začínala, to boli dvojdňové kurzy. Dnes už je to jednodňový kurz,vyškolia vás v rámci pravidiel, dostanete základné oblečenie a všetko, čo ako rozhodca potrebuje, majú obrovské benefity. My sme si to kedysi museli zabezpečiť sami. Dnes už je oveľa väčšia podpora a zároveň aj oveľa vyšší tlak na nás, keďže všetko je medializované, viac si dnes ľudia dovolia cez sociálne siete, ale začiatok majú iste rozhodcovia jednoduchší.“

Je veľa žien vo futbalovom rozhodcovstve?

„Určite je mužov oveľa viac. Teraz sme mali oblastný seminár, kde bolo vyše 20 žien a rovnako, aj v rámci regionálnych a slovenských súťaží, je okolo 20 žien. Presný počet si však netrúfam povedať.“

Potrebujete pri svoje záľube aj priebežné školenia, vzdelávacie kurzy, aby ste boli vždy v obraze?

„Každoročne býva ženský seminár SFZ a v lete sme mali novinku- Seminár žien v rámci oblastných futbalových zväzov. Vlastne, boli pozvané aj rozhodkyne zo Slovenska, aj observerka delegátka-hodnotiteľka, aby im priblížili, čo ich môže čakať. Opíšu im rozhodcovský život na vyššej úrovni. Je to rozdiel oproti tomu, čo bolo. Vyžadujú od nás profi prístup, ale pri reálnych zamestnaniach sa to až tak nedá.“

Väčšinou pôsobíte na Slovensku alebo častejšie cestujete do zahraničia?

“Áno, pôsobím väčšinou na Slovensku. Dostávame aj nomináciu v rámci Champions League, alebo na turnajové časti. Teraz som bola vo Švédsku na turnaji do 17 rokov. Nominácie sú priamo z UEFA. Ja vždy dostávam zo SZF asistenta k sebe. Nominácie prídu na rozhodcu a od komisie rozhodcov nám potom pridelia asistentky.”

Spomeniete si, ktoré krajiny ste doteraz navštívili?

“Tento rok som bola vo Anglicku, Švédsku, Taliansku, Škótsku i v Slovinsku. Nedá sa to presne povedať, niekedy ich je viac, inokedy menej. Minulý rok som mala Champions League v Kazachstane, to som mala krásnu cestu – štyri lety tam a tri naspäť.”

Sú v rozhodovaní nejaké špecifiká, treba sa niečoho vyvarovať?

“Musíme byť pripravení po stránke pravidiel. Teraz máme každý rok niečo nové. V roku 2016 bolo 96 zmien. Bežný divák ich neodsleduje, ale sú zjavné napríklad pri posudzovaní rozhodcovskej lopty a pod. Každý rok sme testovaní. V zimnom seminári z pravidiel futbalu, videotestov a angličtiny. A potom 4-krát do roka absolvujeme fyzické previerky. V rámci SFZ každý musí mať v priemere za sebou 20 tréningových jednotiek do mesiaca plus zápasy. Ten pozostáva z regeneračného, silového H-intenzity a pozápasového tréningu. Tréner nás sleduje a vyhodnocuje tréningové jednotky každého. Nie je to jednoduché, ako kedysi.”

Do kedy by ste sa futbalovému rozhodovaniu chceli venovať?

“To je dobrá otázka. Vekový limit je 45 rokov. To mám ešte dosť času. Uvidíme, ako sa bude dariť, ako bude zdravie fungovať, čo na to moja rodina a pod. Určite však nechcem skončiť v II. skupine na FIFA listine.”

Je táto záľuba finančne náročná?

“Veľa ľudí má skreslený pohľad na to, koľko zarábame. Ja som si platila trénera, fitko, oblečenie a pod., čo bolo dosť náročné. Ak do toho človek ide s tým, že zbohatne, tak to ťažko.”

Ako vyzerá váš voľný čas?

“Som síce na materskej dovolenke. Okrem toho však mám deti, tréningy, som i tajomníčkou disciplinárnej komisie pre ZsFZ. Keď mám voľný čas, snažím sa venovať rodine.”

Máte aj rady pre budúce rozhodkyne?

“Nech sa na to dajú čím skôr. Potrebujú chuť, čas a odvahu. Ako sa hovorí, človek nič nedosiahne, dokiaľ nespadol. Ja som tiež veľakrát spadla a aj tá chuť a odvaha ma stále držali pri futbale. Aj preto som tu aj po 20 rokoch. Futbal je krásny šport a pre ženy dnes určite veľkým benefitom. Ak dievčatá hrávali futbal, je to pre ne ohromná príležitosť. Iste by som dievčatá od rozhodovania neodrádzala.”

Zdroj: dnes24.sk

Ostatné články