Filip Glova v rozhovore o európskych zápasoch: „Pre rozhodcu je radosť rozhodovať v takejto atmosfére”

Filip Glova rozhodca

Prestížne zápasy, búrlivé atmosféry a množstvo zážitkov. Filip Glova, jeden z najskúsenejších slovenských rozhodcov, nám v rozhovore prezrádza, aké je to stáť na horúcej gréckej pôde, ako prebiehajú výjazdy na medzinárodné stretnutia a aký má program UEFA rozhodca. Rodák z Košíc viedol počas jesene zápasy Panathinaikosu s Ajaxom, RFS s Galatasarayom či FK Bodo/Glimt s Beşiktaşom.

Ahoj Filip, v prvom rade prajem všetko dobré do nového roka.

Ďakujem pekne a všetko dobré do nového roka prajem aj všetkým mojím kolegom, nech sa nám vyhýbajú zranenia a nech máme čo najviac správnych rozhodnutí na hracej ploche. 

Na úvod nám povedz, ako by si zhodnotil svoje pôsobenie počas jesennej časti aktuálnej sezóny?

Som s ním spokojný. Každý rozhodca je rád, ak má maximum zápasov a je nasadzovaný pravidelne. Z tohto hľadiska musím povedať, že za jesennú časť sme dostali príležitosť asi v najviach zápasoch európskych súťaží odkedy som sa dostal do prvej skupiny. Čo je určite dobrá vizitka pre celý môj tím.

Počas jesene si v Európe rozhodoval hneď viacero prestížnych duelov. Ktorý z nich bol pre teba najväčšou výzvou?

Hneď na úvod sme dostali prestížny duel na horúcej gréckej pôde Panathinaikos vs. Ajax Amsterdam. Zápasy v Grécku majú stále špecifický náboj, či už pre búrlivé prostredie, divácku kulisu, ale aj pre nasadenie v zápasoch. Musím však povedať, že zápas sme zvládli a odmenou nám boli aj dalšie účinkovania v Európskej lige. Zápas, ktorý mi z jesennej časti ostane najviac v pamäti, je duel medzi Anderlechtom a Ludogortsom. Bol náročný, pretože som musel riešiť viaceré nešportové správania, na ktoré UEFA nastavila veľmi prísny meter a výsledkom bolo 11 žltých a jedna červená karta.

Spomínaš búrlivú atmosféru v Grécku, no rozhodoval si aj zápasy Galatasarayu v Lotyšsku či Beşiktaşu v Nórsku. Dokážu takto zvučné mená vyburcovať domáce publikum?

Atmosféra na štadiónoch v Európskej lige je všeobecne fantastická. Ak sa k tomu pridá fakt, že pricestuje veľké mužstvo ako Ajax alebo Galatasaray, znásobuje to tento moment. Je všeobecne známe, že tieto veľké mužstvá majú silnú fanúšikovskú základňu, no napriek tomu som bol veľmi milo prekvapený, v akom počte vycestovali tureckí fanúšikovia na zápas do Lotyšska alebo holandskí do Grécka. Pre rozhodcu je radosť rozhodovať v takejto atmosfére.

Filip Glova Galatasaray
Z októbrového zápasu lotyšského RFS proti Galatasarayu v Európskej lige. Zľava: Daniel Poláček, Filip Glova a Peter Bednár.

Bol si nominovaný na viaceré európske zápasy, určite máš dôveru komisie rozhodcov UEFA. Čo to pre teba znamená?

Musím od srdca povedať, že každá nominácia v zahraničí je pre mňa obrovská pocta, ale zároveň aj veľká zodpovednosť. Každý zápas je extrémne dôležitý z hľadiska ďalších nominácií. Preto sú na jednej strane zápasy v zahraničí krásne, ale fyzicky a mentálne náročné. Minulý rok som oslávil malé rozhodcovské jubileum. Prešlo 20 rokov odkedy som sa postavil na ihrisko ako rozhodca. Ak niečo robíte tak dlhý čas, musíte to jednoducho milovať.

Ďalšie nominácie určite závisia aj od hodnotení zápasov zo strany pozorovateľov, prípadne práve komisie rozhodcov UEFA? Ako boli oni spokojní?

Hodnotenia boli vo veľkej väčšine pozitívne. Samozrejme, že sa v zápasoch našli situácie, ktoré sa dali vyriešiť inak. Avšak o tom je rozhodcovské povolanie. Poučiť sa z chyby a ísť ďalej. Tak ako som spomenul, výkonnosť má priamy vplyv na ďalšie nominácie. Jednoducho povedané, ak sa opakujú zlé známky vo vašom hodnotení, nedostanete ďalší zápas.

Keď už spomíname UEFA, tá je organizátorom európskych zápasov. Organizuje aj vašu cestu na zápas?

UEFA je zodpovedná za nákup leteniek a celkovú prepravu rozhodcov. Rozhodca si však manažuje časy letov a čas predzápasového tréningu.

Ako to vyzerá v praxi? Čo obnáša tradičný výjazd rozhodcov na európsky zápas?

O samotnej nominácii alebo o tom kam cestujeme sa dozvieme približne týždeň pred zápasom. Od tohto momentu začína príprava na výjazd. Do dejiska zápasu cestujeme zvyčajne jeden deň pred zápasom. Sú však výnimky, ak sa cestuje do vzdialených destinácií, ako je Azerbajdžan, Kazachstan a podobné – vtedy sa letí už dva dni vopred. Hneď po prílete podvečer absolvujeme predzápasový tréning a zoznámime sa so zápasovým countdownom. To znamená presná minutáž predzápasových povinností, čiže kedy je kontrola výstroja, nástup na ihrisko, ceremoniál. Porada býva doobeda v deň zápasu, avšak po novom sa jej zúčastňuje už len náhradný rozhodca. A vo večerných hodinách je zápas. Celý náš výjazd je pomerne rýchly, pretože na druhý deň po zápase väčšinou ráno cestujeme späť na Slovensko.

Na tieto európske zápasy samozrejme necestuješ sám, ale v stabilnom tíme s asistentmi Danielom Poláčekom a Petrom Bednárom. Predpokladám, že výborná atmosféra určite nechýba…

Bez týchto chalanov si neviem predstaviť výjazd. Na jednej strane robia fantastickú prácu na ihrisku a na druhej strane mimo ihriska sme skvelí kamaráti a veľa sa nasmejeme. Náš tím je však oveľa väčší, pretože do neho pribudli VAR rozhodcovia Michal Očenáš, Martin Dohál a náhradný rozhodca Lukáš Dzivjak. Po novom takto v šestici absolvujeme všetky výjazdy.

Filip Glova Tim
Na výjazde na zápas Európskej konferenčnej ligy medzi Gentom a Partizanom Belehrad. Zľava: Peter Bednár, Michal Očenáš, Filip Glova, Alex (RLO), Lukáš Dzivjak, Martin Dohál, Daniel Poláček

Prejdime k tvojmu programu. Na jeseň si mal program zápasov poriadne nahustený. Kedy si UEFA rozhodca čerpá dovolenku?

Medzi sviatkami som absolvoval krátku 10-dňovú dovolenku v teple a ihneď po návrate som sa začal pripravovať. Tento rok je špecifický v tom, že pauza je veľmi krátka a na nejaké dlhé pauzovanie nie je čas.

Budete mať pred jarnou časťou od UEFA aj nejaký seminár, prípadne dostali ste už nejaké pokyny na jar?

Tento rok bude seminár vo februári v Grécku, kde sa rozhodcovia dozvedia pokyny k jarnej časti. Každý takýto seminár obsahuje rozbor jednotlivých oblastí rozhodovania a nechýba ani rozbor klipov.

Jedným z takýchto pokynov pred sezónou bol, aby sa prísnejšie trestala neprimeraná komunikácia hráčov a trénerov s rozhodcami. Cítiš v tomto smere zlepšenie?

Toto pravidlo, ktoré nastavila UEFA, je celkovo prospešné pre imidž futbalu. Asi žiaden fanúšik nechce vidieť, ako sa hráči hádajú s rozhodcom alebo ho obkolesia a dožadujú sa penalty. Ja osobne cítim obrovské zlepšenie správania sa hráčov a realizačných tímov.

Newsletter Form - articles
Páči sa vám tento obsah?

Dostávajte nový obsah a dôležité správy z rozhodcovského sveta priamo na mail.

Na záver prejdime ešte k aktuálnemu obdobiu a najbližšiemu programu. Európske zápasy začínajú netradične už 21. januára, Niké liga štartuje 8. februára. Ako vyzerá tvoja príprava v tomto období?

Od začiatku januára máme nastavený tréningový plán, pretože prvé zápasy sú o necelé 3 týždne. Každý mesiac moje tréningy vyhodnocuje kouč na UEFE, ale aj na Slovensku. 

Je v niečom iná táto príprava, ako keď v minulosti v januári neboli európske zápasy?

Iná je jedine v tom, že aj počas dovolenky som sa musel udržiavať v tréningovom móde. V januári už naplno trénujem, ako počas hlavnej časti sezóny.

Čaká ťa ešte niečo pred jarnou časťou?

Program v januári bude veľmi rušný, pretože koncom januára nás čaká zápas v jednej z európskych súťaží a hned po návrate letíme na slovenský predsezónny seminár v Tatrách.

Filip, ďakujeme tebe a tvojmu tímu za výbornú reprezentáciu slovenského rozhodcovstva. Do nového roka želáme pevné zdravie a čo najviac najlepších európskych zápasov!

Rozhodované zápasy na jeseň 2025

SúťažDomáciHostia
Európska ligaPanathinaikosAjax
Európska konferenčná ligaGentPartizan Belehrad
Európska ligaRFSGalatasaray
Liga národovWales Čierna Hora
Európska ligaAnderlechtLudogorets
Európska ligaFK Bodo/GlimtBeşiktaş

Pozn. zápasy organizované UEFA

Vizitka Filipa Glovu

  • Vek: 36
  • Rodisko: Košice
  • Debut v slovenskej lige: 2012
  • FIFA rozhodca od: 2016

Ostatné články