Elektronické zástavky pre rozhodcov – Ako fungujú v praxi, výhody a koľko stoja?
Elektronické zástavky patria medzi jedny z najpoužívanejších technológií rozhodcov. Slúžia na poskytovanie diskrétnych signálov pre rozhodcu, aby robil správne a včasné rozhodnutia. Použitie tejto formy komunikácie medzi rozhodcom a jeho asistentmi sa vyznačuje vysokou efektivitou, rýchlosťou a presnosťou.
Čo sú elektronické zástavky
Elektronické „beep” zástavky sú systémom slúžiaci na upútanie pozornosti rozhodcu. Cieľom použitia tejto technológie je uľahčenie komunikácie medzi rozhodcami počas zápasov. Pravidlá futbalu zaraďujú elektronické zástavky do doplnkovej výbavy rozhodcu.
Ako to funguje v praxi
Asistent rozhodcu stlačením tlačidla na rúčke zástavky vyšle signál do prijímača, ktorý má rozhodca pripnutý na ramene. Prijímač môže vydať zvuk „beep“ alebo zavibrovať, prípadne oboje.
Medzi konkrétne situácie, kedy asistent rozhodcu signalizuje stlačením tlačidla, patria:
- hráč je mimo hry
- priestupok v jeho blízkosti (signalizuje aj štandardným spôsobom)
- priestupok ďalej od asistenta rozhodcu
- priestupok v pokutovom území
- priestupok mimo zorného uhlu pohľadu rozhodcu
- pripravené striedanie
- hraničné opustenie lopty hracej plochy (vhadzovanie, kop z rohu, gól)
- a iné.
Zaujímavosťou je, že typ vibrácie alebo zvuku (v závislosti od zvoleného režimu) umožňuje rozhodcovi rýchlo zistiť, či signál prichádza od prvého alebo druhého asistenta rozhodcu.
Výhody elektronických zástaviek oproti klasickým
Existuje niekoľko dôvodov, prečo je používanie elektronických zástaviek lepšie v porovnaní s klasickými:
- efektivita a presnosť – signalizácie sú okamžite známe rozhodcovi, ktorý má k dispozícii názor ďalšieho rozhodcu. Asistent situáciu videl z iného uhla, na základe čoho vzniká predpoklad urobenia presnejšieho (správneho) rozhodnutia.
- diskrétnosť – asistent rozhodcu môžu pomôcť rozhodcovi diskrétnym spôsobom bez toho, aby o tom vedeli hráči a diváci (za predpokladu nepoužívania komunikačného zariadenia v zápase).
- dôveryhodnosť – rýchla komunikácia cez elektronické rozhodcovské zástavky napomáha vyššej dôveryhodnosti.
- bez straty pozornosti – rozhodcovi neujde nič dôležité, pretože sa nemusí pozrieť na svojho asistenta pri potenciálnom hráčovi mimo hry. Ostáva sústredený na hernú situáciu a v prípade potreby je asistentom upozornený signálom.
Koľko stoja elektronické zástavky
Jednými z najznámejších, na ktoré si spomínajú najmä starší rozhodcovia, sú zástavky značky Ervocom. Sú považované za jedny z najlepších na trhu, vyznačujú sa veľkou gumenou rúčkou a tlačidlom na oboch stranách. Ich cena však začína od 700 € a vyššie.
Medzi najčastejšie používané vlajky medzi rozhodcami dnes patria SignalBip, ktoré ľahko rozoznáte podľa ich charakteristickej oranžovej rukoväte. Sú cenovo dostupnejšie ako Ervocom, ale aj tak sa ich cena pohybuje nad 500 €.
Na trhu je samozrejme viacero značiek, pričom v minulosti boli dostupné aj vlajky od slovenského výrobcu Transbip. Tie sa však už nepredávajú, ak sa objavia, ide o použité kusy.
ZAUJÍMAVOSŤ: Dosah signálu niektorých zástaviek je až do 250 metrov
Na čo si dať pozor
Problémové situácie môžu vzniknúť, keď asistent rozhodcu omylom stlačí tlačidlo a pomýli rozhodcu. Zástavky slúžia ako pomoc pre rozhodcovský tím, avšak ich používanie nesmie nahradiť základné signály používané na hracej ploche.