Asistentka rozhodcu MÁRIA SÚKENÍKOVÁ ide na MS vo Francúzsku!
Slovenská rozhodkyňa Mária Súkeníková ide na majstrovstvá sveta žien, ktoré sú od 7. júna do 7. júla 2019 vo Francúzsku! Začiatkom apríla prišiel z ústredia FIFA oficiálny list, v ktorom sa okrem iného píše: V mene prezidenta FIFA Gianniho Infantina, zástupcu generálneho tajomníka Zvonimira Bobana a predsedu komisie rozhodcov FIFA Pierluigiho Collinu môžeme s potešením potvrdiť účasť Vašej rozhodkyne Márie Súkeníkovej na majstrovstvách sveta žien vo Francúzsku 2019.
“Prekvapenie veľké to nie je, radosť veľká rozhodne áno,“ spustila najznámejšia slovenská rozhodcovská asistentka. Už po minuloročnom šampionáte žien do 17 rokov v Uruguaji robila príslušná komisia FIFA kroky, z ktorých bolo zrejmé, že sa aj Slovenska zúčastní na ďalšom veľkom turnaji. “Samozrejme, kým to nie je oficiálne potvrdené všetkými administratívnymi úkonmi, nie je možné nič zverejňovať, lebo nie je nič isté.“ Napríklad výrazný pokles rozhodcovskej formy či zranenie môžu do plánov komisie i rozhodkyne výrazne zasiahnuť. “S tým zranením nekuvikajte, lebo…“ Majka pripomenula svoje zranenie z marcového zápasu 20. kola II. ligy Skalica – Lokomotíva Košice.
Preň musela obetovať na nedeľu 21. apríla naplánovaný zápas ženskej Ligy majstrov Bayern Mníchov – FC Barcelona, hoci naň už mali delegačku aj české rozhodkyne Jana Adámková – Lucia Ratajová, s ktorými pravidelne chodí, takže Súkeníkovú nahradila Grékyňa Chrysoula Kourompylia.
A aj preto na seminári FIFA s tematikou VAR v Katare musela len sledovať teoretickú aj praktickú časť. “VAR je potrebná súčasť dnešného futbalu, posunul ho do 21. storočia. Samozrejme, má ešte svoje muchy a aj o tom sa v Katare debatovalo a my rozhodkyne sme boli opätovne inštruované, ako s ním narábať,“ vodopád Marikiných slov sa nedal zastaviť.
Témy naskakovali samé. “Napríklad pri rýchlej akcii s hraničným ofsajdom musíme nechať akciu dohrať, nedvíhať zástavku hneď. Až keď sa skončí gólom, vtedy sa zdvihne zastávka a je čas a priestor na VAR, ktorý situáciu vyhodnotí a gól odobrí alebo nie.“ Že to publikum nemusí hneď správne pochopiť a neporozumenie si odnesie rozhodca či rozhodcovia, je svojské čaro nechceného. “Ale postupne si na systém VAR zvyknú aktéri zápasu i fanúšikovia, to som si istá,“ Súkeníková je stotožnená s moderným trendom.
Dcérka Terezka má rok, mamin futbalový pobyt vo Francúzsku asi oplače. “Je to zlatučké dieťaťko, s manželom určite zvládnu moju dlhšiu neprítomnosť,“ v tejto chvíli ešte nevie, ako dlho sa na turnaji zdrží. Ale užší výber rozhodkýň bude robiť FIFA až od štvrťfinále, ktoré sa začína 27. júna, teda po troch týždňoch šampionátu. “To je jedna zo splátok, ktoré dávam na oltár rozhodovania,“ pokrčila plecami Majka.
Mária Súkeníková ide teda na svoj desiaty šampionát. Má za sebou tri účasti na ME (2009 vo Fínsku, 2013 vo Švédsku, 2017 v Holandsku), jednu na MS (2015 v Kanade), jednu na MS 20 (2012 v Japonsku, vrátane finále), štyri na MS 17 (2008 na Novom Zélande, 2010 v Trinidade a Tobagu, 2014 v Kostarike a 2018 v Uruguaji), špeciálnym bonusom bola olympiáda v Riu de Janeiro (2016). “Dúfam, že sa teraz nebudeme baviť o tom, či je to moja derniéra na vrcholnom podujatí,“ reagovala rázne na výpočet finálových turnajov, ktoré už absolvovala. “Lebo o rok sa v Tokiu koná letná olympiáda a priznávam, že snívam o nej,“ rozosmiala sa, čím svoju túžbu nad ďalšou veľkou športovou fiestou podložila.
Ale ešte predtým ju čakajú o sedem týždňov majstrovstvá sveta 2019. “S Češkami Janou Adámkovou a Luciou Ratajovou sme tvorili trojicu už na mládežníckych MS v Kostarike a na Eure v Holandsku, chodíme spolu na európske poháre, budeme spolu aj vo Francúzsku. Rady by sme odviedli dobrú robotu.“ Napokon, ako vždy dosiaľ.
Držíme palce, Majka.
Zdroj: futbalsfz.sk